Cesaret Sınırlarını Zorlayan 5 Tehlikeli Spor Dalı | SodBlog-v1

Anasayfa/Bilgi Bankası/Cesaret Sınırlarını Zorlayan 5 Tehlikeli Spor Dalı
Cesaret Sınırlarını Zorlayan 5 Tehlikeli Spor Dalı

Yazar: Admin

17.09.2020

92 Görüntülenme

0 Yorum

Cesaret Sınırlarını Zorlayan 5 Tehlikeli Spor Dalı

Dünya genelinde normal spor dalları yanı sıra cesaret sınırlarını zorlayan 5 tehlikeli spor dalı söz konusu olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz. Her birinin birbirinden tehlikeli olduğu en tehlikeli 5 spor dalı buna karşın ayrıca en çok ilgi gösterilen spor dalları listesinde yerini almaktadır.

 

İşte Cesaret Sınırlarını Zorlayan 5 Tehlikeli Spor Dalı

1- Abseiling (Kaya Tırmanışı)

dağcı

İsminden de anlaşılacağı üzere dik ve tehlikeli kayalıklar üzerinde gerçekleştirilen abseiling spor aktivitesi, oldukça riskli ve deneyim gerektiren bir spor aktivitesi olup bu sporun yapılabilmesi açısından yükseklik korkuları aşılmalı ve denge kontrolü sağlanmalıdır. Ülkemizde de gerçekleştirilen Kaya Tırmanışı spor aktivitesinde yer alınabilmesi açısından öncelikle Dağcılık Eğitim programları sunulan ilgili kulüplerde yer alınması gerekmektedir.

2- Scuba (Tüplü-Tüpsüz Dalış)

tüplü dalış

Dünyanın en tehlikeli 5 spor dalı listemizin ikinci sırasında yer alan Scuba yani tüpü ve tüpsüz dalış spor aktivitesi dünyanın pekçok ülkelerinde ve ayrıca ülkemizde ise Fethiye bölümünde yer alan Ölüdeniz üzerinde gerçekleştirilmektedir. Eğlenceli bir spor dalı olmasına karşın ciddi anlamda risklerin söz konusu olduğu Scuba spor aktivitesi denizaltı dünyası ile tanışmak isteyenlerin en çok tercih edebildiği spor dallarından biri olarak da ün salmıştır.

 

 

3- Base Jumping

jumping

Oldukça ilginç bir spor dalı olmasının yanısıra dünyanın en tehlikeli 5 spor dalı listesi içerisinde de yer alan Base Jumping spor aktivitesi temel mantığı serbest nesneler üzerinden yapılmasıdır. Diğer bir deyişle helikopter, uçak, yüksek binalar gibi maksimum yükseklikteki objeler üzerinde gerçekleştirilen bu tehlikeli ve yüksek adrenalinli spor aktivitesinde sporcular yüksek objeler üzerinden atlayarak paraşüt sayesinde yeryüzüne iniş gerçekleştirmektedir.

4- Mağara Dalıcılığı

Dünyanın en çok ilgi gören ve ayrıca en tehlikeli su sporları listesinde yer alan mağara dalıcılığı spor aktivitesi diğer dalış türlerinden farklı olarak özel bir scuba dalış çeşidi özelliğine de sahiptir. Maksimum tehlike faktörünün söz konusu olması nedeniyle belirli kurallar dahilinde gerçekleştirilen mağara dalıcılığı spor aktivitesinde sporcuların mağaraların derinliklerinde yönlerini kaybetmesi sonucunda ölümcül riskler söz konusu olabilmektedir.

5- Yanardağ Sörfü

sörf

Paylaşmak İster misin?

0 Yorum

Yorum Yazmak İster misin?