Öğrenci Evlerinde Mutlaka Yapılması Gereken Yemekler | SodBlog-v1

Anasayfa/Yemek Tarifleri/Öğrenci Evlerinde Mutlaka Yapılması Gereken Yemekler
Öğrenci Evlerinde Mutlaka Yapılması Gereken Yemekler

Yazar: Admin

20.09.2020

56 Görüntülenme

0 Yorum

Öğrenci Evlerinde Mutlaka Yapılması Gereken Yemekler

Öğrenci evleri genelde mutfak becerisi eksik olan ve bazen üşengeçlik bazen ise yoğunluktan dolayı mutfağa zaman ayıramayan sakinleri olan yaşam alanlarıdır. Bunun yanı sıra maddi imkanların yeterli olmaması da elbette bu evlerde mutfak kültürünün eksik olması üzerinde rol oynar. Ancak şartlar ne olursa olsun öğrenci evlerinde mutlaka yapılması gereken yemekler de vardır. Bu yemekler genel olarak fazla zahmete gerek olmayan, maliyeti düşük ve doyurucu, besleyici, genel anlamda lezzetli bulunan yemeklerdir.

Menemen Pişmeyen Öğrenci Evi Yoktur

Elbette sadece öğrenci evlerinin değil tüm bekar evlerinin olmazsa olmazı kabul edilen menemen, beklentileri aşacak bir güzelliğe sahiptir. Bunun yanı sıra her kesimden ailenin de adeta Türkiye’nin milli yemeği olan menemene sevdası bilinir. Yumurtanın besleyiciliği ve lezzeti, domates ile biberin eşsiz uyumu ile bir araya geldiği zaman tadına doyum olmayan bu yemek düşük maliyeti ile de göz doldurur. Elbette biber fiyatlarının son zamanlardaki önlenemez fırlayışı bu yemeği yapmadan evvel de iki defa düşündürmektedir. Ayrıca bu yemeğin soğanlı mı yoksa soğansız mı yapılacağı tartışması da bir türlü sonlanmış değildir.

menemen

Makarna

Bir diğer olmazsa olmaz öğrenci yemeği de makarna olarak ifade edilebilir. Makarnanın çeşitli varyasyonları bulunur. Öğrenciler genelde sade olanı tercih etse dahi domates soslu ve yoğurtlu olanlarının da tadına doyum olmaz. Bazı durumlarda ise makarna peynirle yenir. Hatta makarnanın kolaylığı bazen o kadar cazip gelir ki kahvaltıda dahi makarna yenen öğrenci evleri olduğu rivayet edilir.

makarna

Patates Kızartması

Hem kolay olması hem de lezzeti nedeniyle patates kızarması öğrenci evlerinin olmazsa olmazlarından bir diğeridir. Kızartıldıktan sonra soslar ile tatlandırılması da bu yemeği çok daha lezzetli hale getirir. Aynı zamanda yardımcı bir yemek olarak da patates kızartması son derece geniş rağbet görmektedir.

papates kızartması

Kızarmış Tavuk

Öğrenci evlerinde tavuk kızartmak için genel olarak göğüs eti tercih edilir. Hem makul fiyatlı olması hem de kemiksiz oluşundan ötürü doyurucu ve besleyici olması tavuğun bu kısmının rağbet görmesini sağlar. Ancak kemiksiz but eti de yumuşak olması ve lezzetinden dolayı pek tabii tercih edilebilir. Marketten ya da bir fırından alınacak olan lavaş ekmeği ile tavuk çok daha lezzetli hale getirilebilir.

Ispanaklı Yumurta

Hem kolay hem de besleyici bir diğer yemek seçeneği ise ıspanaklı yumurtadır. Her öğrenci evinde bir defa da olsa muhakkak pişen bu yemek, yemeye hazır ıspanağın üzerine kırılan yumurtaların pişmesi neticesinde enfes bir hal alır. Üzerine konulacak bir miktar baharat ile de tadına doyum olmaz.

Çikolatalı Sufle

Her ne kadar çok zor ve uğraştırıcı da olsa bir öğrenci evindeki en üst seviye, çikolatalı sufleden başka bir şey değildir. Hem lezzetli hem de hazırlayana prestij katacak olan bu yemek her yönüyle mükemmeldir. Hatta hazırlarken eritilen çikolatalardan birer ikişer atıştırmak da bu yemeğin hazırlayanına adeta bir teşekkürdür. Ancak bu yemeğin yapılması için fırın gerektiği ve dakikası dakikasına dikkat edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Paylaşmak İster misin?

0 Yorum

Yorum Yazmak İster misin?